Nelerden bahsetmeye niyetliyim?


Başlangıç olarak cinsiyet kimliğinin ve kadın olmanın ifadesi üzerine yürüyen, feminizm içi tartışma ve tartışamamalardan. Çoğu kişi bunu TERF tartışmaları ya da kavgası olarak da biliyor.

Buna paralel olarak da sosyal medyada tartışma yaratan tüm feminist temalar hakkında çene çalacağım. Cinsellik, cinsel özgürlük, fuhuş/seks işçiliği, pornografi…

Sosyal medyaya daha az yansıyan ama tüm bu tartışmaların altında akıp giden feminizmin hem nesiller, hem de farklı topluluklar ve coğrafyalar arasındaki çekişmelerinden de bahsedesim var.

Peki neden “dış kapının mandalı”? Çünkü hem Türkiye’nin dışındayım, hem orada kendini “feminist hareket”in temsilcisi olarak gören küçük bir kesimin dışında kalan feministlerdenim. Yaşadığım Almanya’da hem göçmen/mülteci hem de yerli feminist gruplarla temasım bol ama hepsini farklı açılardan politik olarak rahatsız eden, tartışmaktan kaçındıkları görüşlere sahibim. Bunları pek çok kadınla (ve ilgisi olan herkesle) paylaşıyorum, yalnız değilim ama belirli bir siyasi çizgide homojenleşen değil, istisnai kalan fikirlerle haşır neşir olmak sizi dış kapının mandalı konumuna kolayca sokuyor.

Söyleyeceklerimi merak ediyorsanız websitesine ve bültene abone olun.

Subscribe to DIŞ KAPININ MANDALI

"kendi kendime" feminizm tartışmaları

People